Web Analytics
scris vineri, 23.05.2025

Autocar cu 20 de pasageri implicat într-o coliziune cu un autocamion. A fost activat planul roșu

Un grav accident rutier s-a produs vineri după-amiază, în jurul orei 14:10, în apropierea localității Lețcani, implicând un autocar care transporta 20 de persoane și un autocamion.

Autocar cu 20 de pasageri implicat într-o coliziune cu un autocamion. A fost activat planul roșu

Din cauza numărului mare de victime potențiale, autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție, mobilizând resurse considerabile pentru gestionarea situației.

Citește și: Juristul APIA Argeş şi-a reclamat directorul pentru hărţuire

Potrivit prinmelor informații transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Iași, în urma impactului, trei persoane au fost găsite încarcerate, dar conștiente. Echipajele de descarcerare au intervenit prompt pentru a le elibera și a le oferi îngrijiri medicale de urgență.

Pentru a face față complexității operațiunii, autoritățile au dislocat la fața locului un dispozitiv impresionant de intervenție: 4 autospeciale de stingere cu apă și spumă, 2 autospeciale de descarcerare, 2 autospeciale pentru transportul victimelor multiple, 1 unitate de terapie intensivă mobilă, 1 elicopter SMURD și 3 ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță Iași.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită