Web Analytics
scris joi, 24.10.2013

Argeşeanul Ion Jinga, cel mai bine plătit ambasador român în lume

Un susținător puternic al intereselor românilor din Marea Britanie și în același timp devenit „celebru” din păcate pentru engleza bâlbâită și bâjbâită într-o intervenție la CNN în această primăvară, Ion Jinga, ambasadorul Romaniei la Londra este cel mai bine plătit ambasador român în lume. Potrivit declarației sale de avere depuse în acest an, Jinga a încasat anul trecut peste 47.000 euro și 8300 lei în calitatea sa de diplomat. Spre comparație, Adrian Vieriță, ambasadorul României în SUA a încasat anul trecut 46.873 dolari și 6400 lei, iar Bogdan Mazuru, ambasadorul României în Franța a fost remunerat în 2012 cu 44502 euro și 7762 lei. Să sperăm că din salariul consistent pe care îl primește lunar, domnul Jinga va pune deoparte și niște mărunțiș pentru un curs de perfecționare în limba engleză… (ELECTRO-CUTARE)

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de...

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...