Web Analytics
scris luni, 03.07.2023

Argeș. Doi bărbați, amendați pentru transport ilegal de lemne

În nopțile de 01 și 02 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Ordine Publică – Biroul pentru Protecția Fondului Forestier și Piscicol au depistat, în trafic, pe raza județului Argeș, doi bărbați, care conduceau  autoutilitare, cu care transportau material lemnos. Cei doi bărbați, de 33 de ani, respectiv 44 de ani, ambii din Berevoești, au prezentat, pentru control, avize de însoțire a materialului lemnos, existând neconcordanțe între cantitatea existentă în avizul de însoțire și cantitatea transportată efectiv.

Citește și: De mâine, 1 iulie, transportul public Pitești-Ștefănești doar cu autobuzul

Ca urmare a abaterilor constatate, cei în cauză au fost sancționați contravențional cu amendă în valoare de 4.000 de lei, fiecare, conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice, iar materialul lemnos a cărui proveniență legală nu era justificată a fost confiscat și predat reprezentanților Ocolului Silvic Pitești.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...