Web Analytics
scris joi, 09.10.2025

Argeș. Amenzi mari pentru delicte silvice la Cepari și Sălătrucu

Miercuri, 8 octombrie, în baza planului denumit „Scutul Pădurii”, pe linia prevenirii și combaterii delictelor silvice, lucrătorii Secției nr. 17 Poliție Rurală Tigveni, în colaborare cu reprezentanții Gărzii Forestiere Ploiești, au controlat punctele de lucru ale unor societăți comerciale din comunele Cepari și Sălătrucu.

Argeș. Amenzi mari pentru delicte silvice la Cepari și Sălătrucu

Citește și: Argeșean reținut pentru rănirea cu intenție a unui câine

Potrivit Biroului de presă al IPJ Argeș, la unul dintre punctele de lucru a fost constatată încălcarea prevederilor art. 19 alin. (1) lit. a din Legea nr. 171/2010, fiind aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 5.000 lei și dispusă măsura confiscării valorice a cantității de 2,431 mc lemn de foc, specia plop.

Respectivul articol de lege face referire la expedierea, primirea, depozitarea, deținerea și/sau prelucrarea materialelor lemnoase de către deținătorii depozitelor permanente/temporare.

De asemenea, la un alt punct de lucru a fost constatată încălcarea prevederilor art. 21 lit. b din Legea nr. 171/2010, fiind aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 5.000 lei.

Cu referire la neîmprejmuirea de către deținători a depozitelor, a altor spații destinate depozitării temporare și/sau a instalațiilor de prelucrare a materialelor lemnoase.

Citește și: Tânăr din Argeș, reținut pentru viol. Ce au dispus procurorii

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Un nou exercițiu de mobilizare

Între 12 și 20 octombrie, în municipiul București și în județul Ilfov se va desfășura exercițiul...

Ultimele articole

Un nou exercițiu de mobilizare

Între 12 și 20 octombrie, în municipiul București și în județul Ilfov se va desfășura exercițiul...

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită