În ziua de 20 aprilie a.c., polițiștii de ordine publică din cadrul Secțiilor 1-4 Poliție Pitești au desfășurat acțiuni de menținere a ordinii și liniștii publice și prevenire a faptelor contra patrimoniului, respectare a normelor de circulație pe drumurile publice, precum și verificare a modului de îndeplinire a obligațiilor specifice agenților de pază.
Polițiștii de ordine pubică au legitimat 206 persoane, au verificat aproape 50 de autovehicule și au controlat 14 agenți de pază. De asemenea, polițiștii compartimentelor Sisteme de Securitate din cadrul secțiilor de poliție au verificat modul de organizare a dispozitivelor de pază la 10 obiective.
Citește și Percheziții pentru administrarea de probatoriu în dosare penale în Pitești și Cocu
Ca urmare a abaterilor constatate, polițiștii au aplicat un total de 34 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 8.840 de lei, fiind retrase două certificate de înmatriculare.
Sancțiunile au fost aplicate după cum urmează:
-7 sancțiuni, cu o valoare de 2.100 de lei, conform Legii 61/1991;
-25 de sancțiuni, cu o valoare de 1.740 de lei, conform OUG 195/2002R, fiind retrase și două certificate de înmatriculare;
-două sancțiuni, cu o valoare totală de 4.000 de lei, conform HG 301/2021 privind normele de aplicare ale Legii 333/2003 privind paza obiectivelor și bunurilor.
0 Comentarii