În februarie 2023, ITM Argeș a efectuat 295 de controale la firmele din județ. Valoarea totală se ridică la 431.600 lei.
În domeniul relaţiilor de muncă :
S-au efectuat un număr de 134 controale, s-au aplicat 26 sancţíuni, din care 17 amenzi în valoare totală de 299.600 lei.
Principalele domenii de activitate în care au fost constatate deficiențe:
Citește și: Accident la Mioveni. Un rănit, în vârstă de 80 de ani, dus la spital!
– comerț, transport, confecții, prelucrare lemn, construcţii, restaurante, baruri, service auto, agenți de muncă temporară și furnizori de servicii specializate pentru stimularea ocupării forței de muncă
Principalele deficiențe constatate:
– primirea la muncă a persoanelor fără încheierea în formă scrisă a unui contract individual de muncă (munca nedeclarată), nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului săptămânal, neevidenţierea orelor de muncă prestate de fiecare salariat, neacordarea drepturilor salariale, netransmiterea în termen a modificărilor intervenite în Registrul general de evidenţă a salariaţilor, neînmânarea salariatului anterior începerii activităţii a unui exemplar din contractul individual de muncă, neeliberarea adeverinţei de vechime, prestarea activității ca agent de muncă temporară fără obținerea prealabilă a autorizației de funcționare.
În vederea diminuării numărului de persoane ce desfăşoară muncă nedeclarată, în luna februarie 2023, ITM Argeş a efectuat un număr de 134 controale. Astfel, la 9 angajatori sancționați, au fost depistate ca prestând muncă nedeclarată un număr de 10 persoane. Valoarea amenzilor aplicate este de 280.000 lei.
Citește și: Un bebeluș a murit pe masa de operație după o greșeală făcută de chirurg
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă :
În baza Legii nr.319/2006 privind securitatea şi sănătatea în muncă, au fost efectuate 161controale. Au fost aplicate 83 sancțiuni, din care 31 amenzi, valoarea totală a acestora fiind de 132.000 lei.
Principalele domenii de activitate în care au fost constatate deficienţe:
– construcţii, exploatare forestieră, transport, alimentație publică, distribuție mărfuri, morărit și panificație, confecții textile, comerț, industria extractivă și de producere a energiei electrice.
Principalele deficiențe constatate:
-neasigurarea controlului medical la angajare și periodic, necomunicare eveniment, nedepunerea dosarului de cercetare a evenimentului, neasigurare instruire în domeniul securității și sănătății în muncă la angajare și periodic, neasigurare echipamente individuale de protecție, neverificarea sistematică și testarea utilajelor, neautorizarea INSEMEX.
0 Comentarii