Andrei Iordănescu, fostul fotbalist (nu Edi, selecționerul „tricolorilor”) este una dintre aparițiile surpriză pentru alegerile locale de duminică. El ocupă poziția 21 pe lista înaintată de coaliția de guvernare la Biroul Electoral Central (BEC) și are șanse să aibă un loc în Consiliu. Odată cu prezența pe lista social-democraților, Andrei, băiatul mijlociu al fostului selecționer, calcă practic pe urmele tatălui său. A decis să intre în politică după ce a renunțat la fotbal. În 2020, Anghel Iordănescu a fost pe lista PSD.
Consiliul pentru care candidează Andrei Iordănescu, 31 de ani, este format din 55 de consilieri aleși în urma votului. El este similar unui for legislativ al Bucureștiului. Primarul General are rol executiv.
Citește și: Duminică, 1300 de angajați MAI vor supraveghea alegerile în Argeș
PSD a avut cele mai multe voturi (32,37%) la ultimele alegeri, în 2020, când a obținut 21 de mandate. Practic, dacă situația se va repeta Iordănescu jr. ar câștiga locul de consilier general, mai ales că și acum există nume precum Gabriela Firea și alții care candidează și la posturi de europarlamentari, primari…
Cele mai importante nume de pe lista PSD pentru Consiliul General al Municipiului București: Gabriela Firea, Robert Negoiță, Daniel Băluță, Dan-Cristian Popescu, Alexandru-Hazem Kansou, Ancuța-Sorina Comănici, Adrian-Nicolae Vigheciu, Elena Petrescu, George-Adrian Turmac, Emanuel Iacob.
0 Comentarii