
Luni, 2 februarie, Senatul a adoptat cu majoritate de voturi proiectul de lege pentru prevenirea și combaterea femicidului. Proiectul de lege va intra în dezbaterea Camerei Deputaților, care este for decizional. Unul dintre inițiatorii proiectului este deputata și președinta PNL Argeș, Alina Gorghiu.
Despre această inițiativă, deputata spunea pe 26 ianuarie, după ce s-a adoptat raportul asupra proiectului de lege în Comisia Juridică din Senat și în Comisia specială pentru combaterea violenței domestice și a violenței de gen, că „femicidul nu mai este o dramă de familie, este o problemă de siguranță publică și o responsabilitate a statului”.
Noua lege definește pentru prima dată femicidul în legislația românească, obligă statul să colecteze și să publice date reale, protejează copiii rămași în urmă, întărește sancțiunile pentru violența de gen și introduce prevenția prin educație.
Potrivit datelor oficiale, în 2025, aproape 60 de femei au fost ucise în România, cele mai multe în contexte de violență domestică.
M.S.
Citește și Alina Gorghiu: „4 luni. 50.000 de oameni. Apă contaminată”




0 Comentarii