scris sâmbătă, 27.04.2024

Alex Creț, bronz la Europenele de judo seniori

Judoka Alex George Creț (CSM Oradea, antrenori Emil Morar și Dan Fâșie) a avut evoluții remarcabile la Campionatul European de seniori 2024, care s-a desfășurat la Zagreb, anunță realitateasportiva.net.

Sportivul orădean a ajuns în semifinalele categoriei 90 kg, unde a fost învins de Eljan Hajiyev (Azerbaidjan). Alex George Creț a avut un parcurs fără greșeală până în această fază a competiției. El a trecut în primul tur de Aliaksandr Sidoryk (sportiv neutru), l-a învins în turul secund pe Nemanja Majdov (Serbia), iar în turul trei l-a bătut pe Loris Tassier (Franța). Din păcate, judoka orădean a pierdut în semifinale. Ca urmare, el a disputat una dintre cele două finale pentru medaliile de bronz în compania lui Noel Vant End (Țările de Jos), unde a ieșit învingător.