Aleph Piteşti, locul 2 la primul Campionat Naţional de Kickboxing

de | 28.03.2018 18:43 | Sport

13 Cocean02La jumătatea lunii martie 2018 s-a încheiat cu succes primul Campionat Național de Kickboxing, K 1 WAKO, și Cupa All Styles Tatami – Low Kick, Kick Light şi Full Contact, competiţii care s-au derulat sub egida Federaţiei Române de Arte Marţiale de Contact și care au fost organizate la Sala Polivalentă „Danubius” din Brăila. Peste 1.000 de spectatori au asistat la cele două spectaculoase competiţii care au avut loc în acelaşi timp în Sala Polivalentă. Campionatul Național de Kickboxing a fost o competiție extraordinară, cu meciuri tari, care au ținut de la ora 10:00 până la ora 22:00. Competiția a adunat la start peste 300 de sportivi  de la 27 de cluburi din țară, care au încercat să iasă învingători. Clubul Aleph Pitești s-a prezentat cu 13 sportivi, dintre care 5 copii cu vârste între 8 și 12 ani și 8 seniori. Nivelul competiției a fost unul deosebit de ridicat, sportivii clubului piteștean înfruntându-se cu campioni naționali de mare nivel. Antrenorul și în același timp sportivul Marius Cocean s-a declarat foarte mulțumit de rezultatele obținute și, mai mult decât atât, de atitudinea sportivilor săi, care au luptat cu o determinare extraordinară. „Rezultatele au fost excepționale pentru clubul Aleph, sportivii câștigând prin meciuri deosebit de disputate nu mai puțin de 21 de medalii, dintre care 6 de aur, 10 de argint și 5 de bronz”, ne-a declarat Marius Cocean.
13 Cocean01În același timp, clubul piteștean s-a clasat pe locul doi pe echipe dintre cele 27 de cluburi prezente la această competiție. Sportivii nu vor avea însă foarte mult timp de odihnă, pentru că imediat au început pregătirea pentru următorul eveniment, care va fi la Bacău, și anume Campionatul Național de Kickboxing Ring Low Kick, Full Contact și Cupa României Kick Light și Light Contact. Tot acest timp înseamnă de fapt perioada de pregătire înaintea Hungary Kickboxing World Cup 2018 – WAKO.