Al treilea eșec consecutiv pentru BCM U Pitești

de | 3.11.2019 11:42 | Actualitate

Campioana în exercițiu la baschet masculin, CSM CSU Oradea, a obținut un succes relativ lejer în deplasarea cu BCM U FC Argeș Pitești, scor 83-71, la finalul unui meci pe care l-a dominat, cu excepția primului sfert.

Așa cum ne-a obișnuit în acest sezon, “leii roșii” au intrat mai greu în meci, pierzând prima secvență a întâlnirii, adjudecată de gazde cu 19-14. Lucrurile au revenit însă la normal în sfertul secund, când valoarea evident superioară a echipei arădene și-a spus cuvântul. CSM CSU a trecut în avantaj, prin coșul lui Watson, scor 19-21 și nu a mai cedat conducerea până la final.

Oaspeții au avut avantaj la pauza mare, scor 38-34. Echipa orădeană s-a distanțat la zece puncte pe parcursul sfertului trei, menținând apoi acest ecart până la final. Echipa piteșteană a încercat să revină în joc, dar orădenii au gestionat bine ultimele minute, asigurându-și un final liniștit.