Web Analytics
scris marți, 17.01.2023

A murit un fost decan al Universității din Pitești

Universitatea din Pitești este în doliu. Un mare profesor universitar, un pilon al școlii sportive universitare argeșene, îndrumător de doctorat, Mugur Niculescu a încetat din viață la 77 de ani. Cei care doresc să-i aducă un omagiu o pot face începând de miercuri, 18 ianuarie, după amiază, la capela Bisericii Sfânta Vineri din Pitești.

Citește și: Robert Glință se retrage din înot. Ce mesaj a transmis campionul

De numele domniei sale se leagă perioada de glorie a voleiul feminin piteștean, la formația Dacia Pitești, dar și câteva dintre cele mai notabile performanțe ale naționalelor feminine. Selecționer al lotului de junioare în perioada 1982 – 1988, Mugur Niculescu a cucerit medalia de bronz la Campionatul European din 1988, disputat în Italia. De asemenea, a condus în două mandate naționala de volei senioare a României (1987-1988 și 1996 – 2000), calificând-o în mai multe rânduri la turneele finale ale Campionatelor Europene. La nivelul ehipelor de club, a antrenat în mai multe rânduri formațiile din Pitești, dar și Rapidul, cu care a termina pe locul 3 în 1990, în Cupa CEV. În perioada 1991-1995, a activat ca antrenor-coordonator al CS Dijon Cote D’Or Volleyball din Franţa. Antrenor Emerit, acesta a fost decorat în anul 2004 cu Medalia „Meritul Sportiv”, clasa a III-a.

Citește și: Doi directori generali CFR, urmăriți penal de DNA

În paralel cu cariera sportivă, domnul profesor universitar-doctor Mugur Niculescu a avut și o prodigioasă activitate academică. Absolvent al IEFS București în 1971, dânsul a activat în cadrul Universității din Pitești, fiind decanul Facultății de Educaţie Fizică şi Sport din anul 2004. De asemenea, ani la rând a fost conducător de doctorat. De-a lungul activității sale academice a publicat mai multe cărţi şi manuale şi a prezentat comunicări la diferite sesiuni ştiinţifice naţionale şi internaţionale. Pe parcursul activităţii a mai îndeplinit şi următoarele funcţii: prodecan (2000-2004); vicepreşedinte al Consiliului Universitar de cercetare ştiinţifică în Educaţie Fizică şi Sport (2006); membru al Consiliului Ştiinţei Sportului din România; membru al comisiei de psihologie, ştiinţele educaţiei şi educaţie fizică şi sport, din subordinea Consiliului naţional de atestarea titlurilor, diplomelor şi certificatelor universitare. Pentru laborioasa lui activitate ştiinţifică, a primit următoarele distincţii: „Titlul de profesor evidenţiat, acordat de MEC prin ordinul nr. 7700 din iunie 1987”, a transmis Federația Română de Volei.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...