Astăzi fost chemat la ceruri și părintele Vichentie, starețul mânăstirii Robaia. Era de 25 de ani duhovnicul superior al locașului în care viețuiesc 27 de măicuțe. În urmă cu o săptămână, părintele Vichentie dădea un interviu la un post de televiziune despre starețul de la Mânăstirea Negru Vodă, Serafim Caiea, cu care era bun prieten și care a fost îngropat sâmbătă. „Dumnezeu a hotărât să îl cheme, să slujească în ceruri la El. Nu știm judecățile lui Dumnezeu care sunt. Or fi vremuri mai grele, o fi mai bine pentru el , Acolo…La noi lasă o lipsă și un gol”, spunea părintele Vichentie la moartea lui Serafim Caiea. Suferind de diabet și circulație deficitară, cu un reumatism avansat, părintele Vichentie nu era foarte înaintat în vârstă, la 65 de ani. https://youtu.be/dIZkOCzqhJQ
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii