Web Analytics

articol scris vineri, 14 august 2026

„Sărbătoarea Tomatelor”, la Ștefănești, Argeș. Cercetătorii prezintă soiuri adaptate la secetă și schimbările climatice

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Biotehnologii în Horticultură (INCDBH) Ștefănești, Argeș, deschide calendarul evenimentelor de vară cu o nouă ediție a „Sărbătorii Tomatelor”. Evenimentul va avea loc pe 17 august și va reuni fermieri, cercetători, specialiști și pasionați de horticultură.

Ajunsă la cea de-a VII-a ediție, „Sărbătoarea Tomatelor” se desfășoară în complexul Fitotron și este dedicată în special prezentării unor soiuri și linii de cercetare adaptate condițiilor climatice tot mai dificile.

Citește și: Curtea de Argeș se pregătește de sărbătoarea de Sf. Maria. Când sunt scoase Moaștele Sfintei Mucenițe Filoteea

Tomate rezistente la secetă și boli

Schimbările climatice pun o presiune tot mai mare asupra producătorilor agricoli, iar perioadele de secetă și temperaturile ridicate pot afecta atât cantitatea, cât și calitatea producției.

În acest context, cercetătorii de la INCDBH Ștefănești lucrează la identificarea și dezvoltarea unor soiuri de tomate capabile să facă față mai bine condițiilor de stres climatic, fără ca acestea să își piardă principalele calități.

Fermierii prezenți la eveniment vor putea vedea direct în serele de tip Fitotron modul în care se comportă noile linii de cercetare. De asemenea, aceștia vor avea ocazia să discute cu specialiștii despre tehnologiile moderne de cultură, soiurile disponibile și importanța utilizării unui material săditor cu valoare genetică ridicată.

Tomatele ocupă un loc important în agricultura și alimentația românilor, fiind printre cele mai consumate legume. Tocmai de aceea, adaptarea culturilor la noile condiții de mediu reprezintă o provocare importantă pentru cercetători și producători.

Știința, de la laborator la consumator

Programul evenimentului include și o sesiune științifică, organizată la sediul INCDBH Ștefănești. Cercetătorii vor prezenta cele mai recente rezultate obținute în domeniul horticulturii și vor discuta despre rolul culturii de tomate în asigurarea securității alimentare.

Un alt subiect important îl reprezintă calitățile nutriționale ale tomatelor. Specialiștii vor prezenta date despre modalitățile prin care cercetarea poate contribui la îmbunătățirea proprietăților nutriționale ale roșiilor și, în același timp, la creșterea eficienței fermelor.

Evenimentul își propune să creeze o legătură directă între cercetare și agricultura practică. Fermierii vor putea afla informații despre noile tehnologii și soiuri, în timp ce cercetătorii vor avea ocazia să discute direct cu producătorii despre problemele cu care aceștia se confruntă în teren.

Citește și: 113 milioane de euro pentru fermierii români. Cine poate lua până la 100.000 de euro și când încep înscrierile

Un eveniment dedicat întregii comunități horticole

„Sărbătoarea Tomatelor” de la Ștefănești reprezintă și o oportunitate de întâlnire pentru producători, distribuitori, cercetători și specialiști din domeniul horticulturii.

Prin activitatea desfășurată la Ștefănești, cercetarea românească urmărește să ofere soluții concrete pentru agricultura viitorului, într-un moment în care rezistența plantelor la secetă, temperaturi extreme și boli devine tot mai importantă.

Ediția din acest an pune astfel în centrul atenției tomata românească, cercetarea și adaptarea agriculturii la schimbările climatice, într-un demers care urmărește să aducă mai aproape laboratorul de fermă și, în cele din urmă, de consumator.

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Doliu în voleiul românesc! A murit Mircea Abraham, fost căpitan al naționalei României. Avea 53 de ani

Lumea voleiului românesc este în doliu după moartea lui Mircea Abraham, fost căpitan al echipei naționale a României. Multiplu campion […] Citește!

Interferențe culturale româno-bulgare. Vernisaj de neratat la Muzeul Golești

Muzeul Golești în parteneriat cu Muzeul Județean „Teohari Antonescu” Giurgiu și Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Prahova organizează expoziția […] Citește!

Ciclist mort la doar 19 ani, după un accident grav în Turul Portugaliei

Ciclismul britanic este în doliu după moartea lui Finlay Tarling, un sportiv în vârstă de doar 19 ani, care și-a […] Citește!

Reacția lui Cristian Boureanu după ce Marea Britanie i-a confiscat 1,4 milioane de lire sterline la cererea României

Fostul deputat Cristian Boureanu a reacționat după ce autoritățile din Marea Britanie au confiscat aproximativ 1,4 milioane de lire sterline […] Citește!

„Sărbătoarea Tomatelor”, la Ștefănești, Argeș. Cercetătorii prezintă soiuri adaptate la secetă și schimbările climatice

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Biotehnologii în Horticultură (INCDBH) Ștefănești, Argeș, deschide calendarul evenimentelor de vară cu o nouă ediție […] Citește!

Marius Șumudică revine la CFR Cluj. Antrenorul a fost prezentat oficial

CFR Cluj a anunțat, vineri, revenirea lui Marius Șumudică în funcția de antrenor principal al echipei. Tehnicianul se întoarce în […] Citește!

David Popovici, aur și la 200 de metri liber la Europenele de la Paris. Performanță istorică pentru înotătorul român

David Popovici a cucerit, vineri, medalia de aur în finala probei de 200 de metri liber la Campionatele Europene de […] Citește!

Externat de la Vedea, a dispărut de acasă

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Curtea de Argeș au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că, […] Citește!

Filmare periculoasă pe A1, la Sibiu: un tânăr filma din portbagaj, iar un motociclist participa la „scenariu”. Toți trei au fost amendați

O filmare făcută pentru a surprinde în imagini cumpărarea unei motociclete s-a transformat într-o situație periculoasă pe autostrada A1, în […] Citește!

Dependenţele în medicină şi societate

 Medici, psihologi, psihanaliști, sociologi, toxicologi, manageri instituționali, jurnaliști, artiști etc. și, în ultimă instanță, cetățeni sunt preocupați de magnitudinea acestui […] Citește!

Se lucrează contra cronometru pe calea ferată Cluj–Oradea: ce procent trebuie să atingă fiecare lot până la 31 august

Lucrările de modernizare a magistralei feroviare Cluj-Napoca – Oradea – Episcopia Bihor avansează pe toate cele patru loturi, însă șantierele […] Citește!

Curtea de Argeș se pregătește de sărbătoarea de Sf. Maria. Când sunt scoase Moaștele Sfintei Mucenițe Filoteea

Vineri, 14 august, este ziua ultimelor pregătiri la Curtea de Argeș pentru marea sărbătoare de sâmbătă, Adormirea Maicii Domnului, când […] Citește!

Omul săptămânii

Bogdan Andone şi Dani Coman

Opinie

Călin Georgescu, apărat de un jurnalist englez care nu există. Cine este politicianul aflat în spatele dezinformării

Din ediția tipărită

Zbatere în van pentru fostul primar de la Mihăești! I s-a respins și excepția de neconstituționalitate

Găsit în conflict de interese chiar înainte să încheie al cincilea mandat de primar al comunei Mihăești, Gheorghe Matei s-a […] Citește!

Sponsorizări de sute de mii de lei pentru Zilele Câmpulungului

O rectificare bugetară recentă a sporit veniturile Câmpulungului cu nu mai puțin de 285.600 lei proveniți din donații și sponsorizări. […] Citește!

Adaptarea vulturilor de pe Căpitanu decurge bine. Este un pas înainte spre eliberarea în natură

Cele 25 de exemplare de vultur sur aduse în martie pe Muntele Căpitanu, de la Rucăr, se adaptează foarte bine […] Citește!

Foto-pamflete

Şeful s-a întors la Bucureşti. „Armele” au rămas la Piteşti!

Subcomisarul Ștefan Marcu revine la IGPR, iar Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din Argeș rămâne fără șef. Coincidență? IPJ […] Citește!

Câmpulungul îşi cumpără staţii Smart, dar are transport public cu microbuze învechite

Intenția administrației locale din Câmpulung de a realiza transport public de persoane cu microbuze electrice este un proiect blocat, deși […] Citește!

Promovarea parcurilor naționale, o campanie inițiată de Fundația „Conservation Carpathia”

Este un demers la care partener este Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și care are menirea să faciliteze și să […] Citește!

Foto-pamflete

În caz de urgență, doar 560 de câmpulungeni pot fi evacuați

Că tot are Câmpulungul acum un plan actualizat de analiză și acoperire a riscurilor, contează și punerea în aplicare a […] Citește!

Zeci de clădiri din Câmpulung prezintă pericol public

Cu proprietar privat sau aparținând municipalității, 23 de clădiri din municipiul muscelean sunt în diverse stadii de degradare, multe dintre […] Citește!