Aflat în emisiunea „În fața ta” la Digi24, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat că, în eventualitatea în care Sorin Grindeanu va fi desemnat premier de președintele României, acesta ar putea fi învestit în funcție, strângând „o majoritate parlamentară fragilă”. Peiu a mai spus că formațiunea sa AUR„deocamdată a fost exclusă de Sorin Grindeanu”, dar că totuși AUR va avea „o poziție de arbitru” pe proiectele importante care vor ajunge în Parlamentul României.

Citește și Prima „breşă” recunoscută de C.J. Argeş în megaafacerea transportului judeţean
Petrișor Peiu consideră că președintele PSD, Sorin Grindeanu, ar reuși să strângă suficiente voturi în Parlament pentru ca Guvernul condus de el să fie învestit. El aduce în discuție acordul politic pe care, până în acest moment, partidele din fosta Coaliție nu au ajuns la un consens, spunând că „PSD nu are cum să refuze o astfel de posibilitate”. „Va fi o majoritate fragilă și care va încerca să își proptească picioarele într-un teren alunecos, nămolos. Va reuși, pentru că lumea în clasa politică parlamentară, să spunem, este cam cu nervii la pământ. Toți caută o ieșire din această situație. Mă refer în primul rând la partidele din fosta Coaliție sau nu știu dacă mai e valabilă actuala Coaliție și sunt destul de dispuse la compromisuri. Cred că PNL-ul mizează foarte mult pe prestația domnului Bolojan în Opoziție sau în semi-Opoziție, că va fi, înțeleg, un acord cu PSD-ul. PSD-ul, pe de altă parte, nu are cum să refuze o astfel de posibilitate, iar UDMR-ul ajunge iarăși într-o postură în care este arbitru și îi place să joace în această postură. USR-ul nu prea mai contează, dacă se înțeleg celelalte trei partide pe acordul acesta care este mult invocat, privind nu știu, urgențe sau legi importante”, a declarat Petrișor Peiu, duminică, la Digi24.



0 Comentarii