Sindicatele din Educație anunță că joi, 25 iunie, de la ora 11, vor picheta Palatul Parlamentului, potrivit unui comunicat de presă. Reprezentanții angajaților din învățământ vor depune la Registratura Parlamentului cele peste 160.000 de semnături strânse pentru anularea măsurilor anti-educație din Legea nr. 141/2025, conform sursei citate.

Citește și: Verdict de la Bruxelles: România nu îndeplinește condițiile pentru adoptarea monedei euro
Este vorba despre inițiativa cetățenească depusă la Camera Deputaților, sub formă de proiect de lege, la începutul lunii februarie 2026, prin care reprezentanții sindicatelor cer încetarea efectelor legii nr. 141/2025, care a crescut norma didactică de predare, a înjumătățit tariful la plata cu ora pentru profesori și a crescut efectivele de elevi/preșcolari/ antepreșcolari la clasă/grupă, după cum a scris Edupedu.ro la acel moment.



0 Comentarii