Web Analytics
scris miercuri, 24.06.2026

Ambasadorul SUA în România a comentat criza Guvernului de la București: „Românii trebuie să o rezolve!”

Statele Unite (SUA) au încredere în instituțiile democratice ale României în această criză politică, spune ambasadorul american la București, Darryl Nirenberg, într-un interviu în exclusivitate pentru Televiziunea Română.

Reprezentantul administrației Trump susine că, indiferent cum va arăta următorul guvern, relația între România și Statele Unite va rămâne puternică.

Citește și Tânăr muscelean, prins drogat la volan

„Astfel, venirea mea acum în România închide într-un fel cercul. Soția mea, Lori, și cu mine am avut aproape un an la dispoziție pentru a ne pregăti pentru această misiune. Am vorbit cu toți cei cu care am putut, am încercat să ne documentăm cât mai bine și am venit aici cu așteptări foarte mari. După doar 100 de zile, aceste așteptări au fost depășite cu mult. Am descoperit că românii sunt oameni calzi, prietenoși și primitori, foarte mândri de patrimoniul lor, iar în rândul populației există o energie deosebită”, a spus ambasdorul.

„Dacă privim relațiile foarte solide dintre țările noastre, în primul rând din perspectiva securității, România este un lider al NATO pe flancul estic. Avem aici o prezență militară americană puternică și o capacitate solidă de descurajare. În al doilea rând, investițiile și activitatea economică dintre Statele Unite și România sunt mai puternice ca niciodată și reprezintă un domeniu cu un potențial extraordinar. Peste o mie de companii americane sunt prezente și investesc în România. Există oportunități importante la orizont, oportunități care vor crea locuri de muncă atât în România, cât și în Statele Unite. De asemenea, legăturile dintre cetățenii celor două țări sunt foarte puternice”; a punctat oficialul american.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...