Web Analytics
scris luni, 22.06.2026

Un măr aruncat unui urs pe Transfăgărășan l-a costat 10.000 lei pe un turist

În perioada 15-21 iunie, jandarmii argeșeni au aplicat 35 de sancțiuni contravenționale pentru încălcări ale unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, respectiv 22 amenzi însumând 19.550 lei și 13 avertismente. Cele mai multe sancțiuni au fost aplicate pentru consum de băuturi alcoolice în locuri nepermise, tulburare a ordinii publice, refuz de legitimare, dar și adresare de injurii.

În domeniul activităților de picnic, jandarmii argeșeni au aplicat 14 sancțiuni contravenționale, 6 amenzi în valoare de 1100 lei și 8 avertismente, conform Legii 54/2012.

O sancțiune de 10.000 lei i-a fost aplicată, însă, de jandarmii argeșeni unui turist care tranzita DN 7C-Transfăgărășan.

Aflându-se într-un autoturism staționat, bărbatul, în vârstă de aproximativ 40 de ani, a deschis geamul și i-a aruncat un măr unui urs aflat pe marginea drumului.

Citește și: Accident la Pitești. O rănită, preluată de echipajul medical

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...