Web Analytics
scris duminică, 03.05.2026

Victorie pentru România la Mondialul de la Londra: „Tricolorele” au învins Taipei și merg în fazele eliminatorii

Echipa feminină de tenis de masă a României a învins Taipei cu 3-1 în ultima partidă din Grupa 1 a Campionatului Mondial pe echipe de la Londra, asigurându-și locul secund. Tricolorele, care au înregistrat victorii împotriva Taipeiului și Coreei de Sud și o înfrângere în fața Chinei, avansează în faza eliminatorie a competiției.

Citește și: Bogdan Andone, după ce FC Argeș a pierdut cu U Cluj: „Trebuie să învățăm din greșeli”

Echipa feminină a României a încheiat prima fază a Campionatului Mondial pe echipe de la Londra cu o victorie în fața Taipeiului, cu 3-1. În primul meci, Yu-Han Peng a trecut de Bernadette Szocs cu 3-1 (11-9, 2-11, 11-6, 11-9). România a revenit în întâlnire grație Andreei Dragoman, care a trecut de Yi-Tan Yeh cu 3-1 (12-10, 7-11, 19-17, 13-11). Eliza Samara a dus echipa tricoloră în avantaj, trecând de Ying Syuan Wu cu 3-0 (12-10, 11-9, 11-7). Victoria a fost adusă de Bernadette Szocs, aceasta trecând de Yi-Tan Yeh cu 3-0 (11-6, 11-9, 12-10). A sărbătorit ridicând paleta în aer și zâmbind spre restul echipei.

România, care este a șaptea echipă a lumii, a încheiat Grupa 1 din faza 1A pe poziția a doua, după ce a fost învinsă de China, liderul mondial, cu 3-0 și a trecut de Coreea de Sud, a treia echipă a lumii, cu 3-2. Din echipa României mai fac parte Adina Diaconu și Elena Zaharia.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...