
De câtva timp, la Ștefănești, în afară de lăcașul de cult din zona ” Blocuri”, cu hramul „Sf. Împărați Constantin și Elena”, a mai apărut o bisericuță din lemn ridicată pe un teren de pe strada Mironescu, lângă cimitirul cu același nume. Toate bune și frumoase, numai că enoriașii vorbesc despre o schismă apărută între preotul paroh Cristian Amuza, cel care a administrat foarte bine biserica de la ”Blocuri” și preotul cu origini ucrainene Alexandru Panciuc. Între cei doi au apărut neînțelegeri repetate care au ajuns până la Arhiepiscopie.
Până și arhiepiscopul s-a deplasat în vreo două rânduri, special pentru a face pace, iar în discursul său l-a certat pe preotul și consilierul arhiepiscopal Alexandru Panciuc. În orice caz, cei doi slujitori ai Domnului și-au împărțit pe sectoare orașul: părintelui Amuza îi revin enoriașii din partea stângă a DN 7, iar părintelui Panciuc cei din partea dreaptă a vechiului drum către București. Ba chiar și la cutia milei au fost puse două lacăte, iar cheia se află la reprezentanții parohiali.
Părintele Amuza: „Enoriașii trebuie să aștepte până se va clarifica problema”
Contactat în legătură cu această situație, preotul paroh Cristian Amuza ne-a declarat: „Este foarte bine, iar o biserică este o binecuvântare. Dacă la o biserică, așa cum este cea de la noi, vin unii, cred că motivele celorlalți sunt legate de distanța prea mare și în felul acesta se oferă posibilitatea să fie mai aproape de om, mai aproape de problemele lui. Dacă și acolo (la cimitirul Mironescu, n.n.), biserica va aduna în jurul ei câțiva enoriași, slavă lui Dumnezeu! Pentru asta suntem noi slujitorii, să ne îngrijim de mântuirea omului, să răspundem deselor lui întrebări sau nedumeriri. Este o zonă nouă de locuințe, de case.
Oricum, în parohia Ștefănești au existat 2 sectoare încă de dinainte, iar dânsul (preotul Panciuc, n.n.) va prelua vechiul sector, care va cuprinde zona aceea cu cimitirul, pe partea dreapta pe sensul de mers dinspre Pitești spre Topoloveni. Însă și enoriașii, și cine mai este interesat trebuie să aștepte până când se va clarifica problema. Adică dânsul (n.n. preotul Panciuc) își va prelua zona aceea, bisericuța unde va sluji este încă în construcție, iar noi nu am făcut niciun anunț vizavi de acest aspect. Eu cred că va veni timpul potrivit să facem și acest anunț, în așa fel încât nimeni să nu aibă alt gen de întrebări vizavi de acest aspect”. Facem precizarea că l-am sunat și pe preotul Panciuc pentru a-i afla punctul de vedere, însă acesta nu a răspuns la telefon.
Părintele Panciuc este finul lui Pendiuc, iar Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, i-a botezat un copil
Părintele Alexandru Panciuc de la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Ștefănești, originar din Ucraina, a ieșit în evidență la botezul celui de al optulea copil al său, în 2021, eveniment la care a participat și arhiepiscopul Tomisului, Teodosie, de care se crede că este protejat.
Apoi a ieșit la iveală și faptul că a beneficiat de milostenia nașului Tudor Pendiuc, care i-a încreștinat fiii. Și care i-a dat o locuință socială pe vremea când era primar, asta după ce grădinița ce funcționa în apartamentul de patru camere dat finilor a fost evacuată. Acum, părintele Panciuc și soția sa, Olesea, așteaptă cel de al 11-lea copil, care este pe drum.
Citește și Echipa de robotică a Colegiului „Odobescu” – calificată la etapa naţională FIRST Tech Challenge
Citește și Moment istoric la Rucăr! Pe Muntele Căpitanu au revenit vulturii



0 Comentarii