Situația de securitate din regiune se tensionează, iar NATO a decis să întărească apărarea aeriană a Turciei. Autoritățile de la Ankara au anunțat că o baterie de rachete Patriot a fost desfășurată în sudul țării, după ce două rachete lansate din Iran au vizat teritoriul turc în ultimele zile.

Potrivit Ministerul Apărării Naționale al Turciei, sistemul de apărare a fost instalat în zona Malatya, unde se află și o infrastructură strategică importantă pentru alianță.
Rolul bazei radar NATO
În apropiere funcționează și Baza radar NATO Kürecik, o instalație care furnizează date esențiale pentru sistemul de apărare antirachetă al Alianței. Radarul ar fi detectat cele două rachete balistice iraniene îndreptate spre Turcia, permițând activarea mecanismelor de interceptare.
Oficialii turci spun că sistemul Patriot este deja operațional și are rolul de a întări protecția spațiului aerian al țării, în contextul escaladării tensiunilor din regiune.
Ankara cere Iranului să evite provocările
După incidentele recente, președintele Recep Tayyip Erdoğan a transmis un mesaj direct către Teheran. Liderul turc a cerut autorităților iraniene să renunțe la acțiuni care ar putea deteriora relațiile dintre cele două state.
El a declarat că astfel de gesturi „aruncă o umbră asupra relațiilor noastre de vecinătate și fraternitate vechi de o mie de ani” dintre cele două țări și a avertizat că Ankara consideră aceste mișcări drept provocatoare.
Autoritățile turce au precizat că mențin o coordonare permanentă cu NATO și cu statele aliate și că vor continua să monitorizeze evoluțiile din regiune pentru a preveni orice amenințare la adresa securității naționale.



0 Comentarii