Web Analytics
scris joi, 05.03.2026

Pitești. Poliția Locală și ADP, încă o acțiune la sesizarea cetățenilor

Polițiștii locali piteșteni de la Control–Protecția Mediului au avut joi, 5 martie, o nouă acțiune pentru dezafectarea construcțiilor improvizate amplasate ilegal pe domeniul public, în cartierul Războieni, la blocul J15.

Potrivit unui comunicat al Polițirei Locale Pitești, acțiunea a fost realizată în urma sesizărilor primite de la cetățeni, cu sprijinul angajaților Administrației Domeniului Public Pitești. Construcțiile au fost îndepărtate, iar zona a fost readusă la starea inițială.

Sursa citată reamintește că, potrivit Hotărârii Consiliului Local nr. 283/2021 privind măsurile de bună gospodărire a municipiului Pitești, sunt interzise: împrejmuiri improvizate pe străzi sau în vecinătatea blocurilor; cultivarea de legume sau zarzavaturi în jurul imobilelor; afectarea și neîntreținerea spațiilor verzi ale domeniului public.

Nerespectarea prevederilor legale constituie contravenție și se sancționează cu amendă între 1.000 și 2.000 de lei.

Citește și: Vineri se oprește apa la Pitești, pe strada Cuza Vodă

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...