Pe linia constatării faptelor de natură penală, jandarmii argeșeni au depistat în săptămâna 9-15 februarie, în mod independent, patru persoane asupra cărora s-au găsit țigarete confecționate artizanal, care conțineau fragmente vegetale, precum și mai multe grindere (accesorii pentru mărunțit).

Potrivit unui comunicat al Jandarmeriei Argeș, aceste persoane, cu vârste între 22 și 38 de ani, au fost depistate atât în Pitești, cât și în Câmpulung.
Pe numele lor, jandarmii argeșeni au întocmit actele de constatare pentru încălcări ale Legii 143/2000 privind prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de droguri.
De notat și că, în aceeași perioadă, au fost aplicate și 28 sancțiuni contravenționale însumând 2.650 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii 349/2002 privind prevenirea și combaterea efectelor consumului produselor din tutun.
Majoritatea sancțiunilor au fost aplicate elevilor care fumau în incinta instituțiilor de învățământ din Pitești și Câmpulung.
Citește și: Pitești. Construcție demolată fără autorizație, pe strada Teilor. Cât e amenda



0 Comentarii