Consiliul Local al Sectorului 1 a decis, marți, majorarea substanțială a impozitelor pentru proprietarii unor clădiri neîngrijite. În total, 15 imobile aflate într-o stare avansată de degradare vor fi taxate suplimentar cu procente cuprinse între 100% și 500%, în funcție de nivelul de risc pe care îl prezintă pentru trecători.

Primarul Cristian Tuță a explicat, în debutul ședinței, că această măsură este aplicată anual proprietarilor care nu răspund solicitărilor administrației de a-și întreține fațadele. Edilul a precizat că municipalitatea va extinde sancțiunile și în cazul terenurilor abandonate. „La orice final de an, avem această supraimpozitare pentru toți cei care aleg să nu dea curs solicitării noastre de a-și reabilita fațadele. Vom continua și cu terenurile aflate în paragină, pentru că noi nu putem avea o comunitate dacă nu își respectă fiecare obligațiile”, a punctat acesta.
În cadrul discuțiilor, consilierii locali au atras atenția că modernizarea clădirilor vechi necesită investiții considerabile, pe care mulți proprietari nu le pot suporta și s-a propus ca primăria să pună la dispoziție linii de credit cu dobândă redusă pentru a facilita reabilitarea imobilelor.
Primarul Tuță spune însă că diferența principală este între clădirile vechi lăsate intenționat în paragină, care pun în pericol siguranța publică, și construcțiile nefinalizate. Acesta a subliniat că supraimpozitarea nu este aplicată intempestiv: proprietarii au la dispoziție aproximativ opt luni pentru a iniția lucrările. Edilul a invocat și situația unor imobile celebre, precum Casa Radio, pentru care nu se plătește impozit pe construcție, deși legislația ar permite.
Totodată, primarul a anunțat că instituția pregătește mecanisme de sprijin financiar pentru persoanele care nu dispun de resurse suficiente pentru reabilitare, dar a subliniat că, în prezent, prioritatea administrației rămâne modernizarea blocurilor de locuințe din sector.




0 Comentarii