Web Analytics
scris duminică, 26.10.2025

18 ani fără Nicolae Dobrin!

Fostul mare fotbalist Nicolae Dobrin s-a stins din viață în urmă cu 18 ani, pe 26 octombrie 2007, la doar 60 de ani, răpus rapid de o boală incurabilă.

18 ani fără Nicolae Dobrin!

Nicolae Dobrin, cunoscut sub numele de „Gâscanul” sau „Prințul din Trivale”, a fost o figură emblematică a fotbalului românesc, recunoscut pentru tehnica sa deosebită și pentru viziunea de joc unică. Crescut la Pitești, Dobrin a debutat la o vârstă fragedă la FC Argeș, echipă la care avea să își petreacă aproape întreaga carieră.

Talentul său a devenit rapid evident, iar Dobrin a reușit să fascineze publicul de-a lungul anilor cu driblinguri spectaculoase, pase precise și un control al balonului rar întâlnit.

Cariera sa a fost marcată de multe realizări, însă unul dintre cele mai mari succese a venit în 1972, când a ajutat echipa sa, FC Argeș, să câștige primul titlu de campioană a României.

A adunat 409 meciuri în Divizia A și a marcat 107 goluri. A fost convocat și la echipa națională, având 48 de apariții și 6 goluri pentru România, dar, din păcate, nu a avut șansa de a juca la Campionatul Mondial din Mexic, în 1970, o decizie care a stârnit numeroase controverse.

Dobrin era un simbol al loialității, rămânând fidel echipei sale de suflet, FC Argeș, chiar și atunci când mari cluburi europene i-au oferit șansa de a evolua la nivel internațional. În acea perioadă, ofertele pentru jucătorii români erau rar acceptate de regimul comunist, iar Dobrin a rămas în țară.

”Gâscanul” a fost ales cel mai bun fotbalist al României de trei ori, în anii 1966, 1967 și 1971.

Nicolae Dobrin a debutat în prima divizie de fotbal la vârsta de 14 ani şi 10 luni (devenind cel mai tânăr fotbalist care a evoluat în prima ligă).

Nicolae Dobrin s-a stins din viață pe 26 octombrie 2007, la vârsta de 60 de ani, răpus de un cancer pulmonar. Moartea sa a lăsat un gol imens în inimile suporterilor și ale întregii comunități fotbalistice din România.

Citește și: Viorel Moiceanu a dat lovitura de începere a meciului FC Argeș – Dinamo

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

18 ani fără Nicolae Dobrin!

Fostul mare fotbalist Nicolae Dobrin s-a stins din viață în urmă cu 18 ani, pe 26 octombrie 2007,...

Ultimele articole

Prins de radar în Pitești

Sâmbătă, 25 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești au oprit un șofer care...

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită