Primarul a mai spus „eu nu mă mai regăsesc în acest film” și acuză o negociere proastă pentru PSD Argeș „doar pentru niște sinecuri de doi lei pentru anumite persoane care nu-și mai găsesc de lucru”
Luni, 29 septembrie, Vlad Ștefan Niculae a fost demis din funcția de secretar de stat la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Primarul Cristian Gentea s-a arătat indignat, la o emisiune a postului Antena 3 Pitești, că PSD Argeș a renunțat ușor la singurul secretar de stat pe care îl avea județul, mai ales că Vlad Niculae sprijinise concret cele mai mari proiecte de investiții din Pitești și din județ în ultimii ani.
„Am văzut și ce se pune în loc acolo, un domn care a fost șef de magazin. Păcat că partidul pe care îl reprezint nu știe să își păstreze oamenii buni. S-a schimbat în rău, într-adevăr, acest partid și eu sunt total dezamăgit. Eu nu prea mă mai regăsesc în acest film, îmi pare rău să o spun, fiindcă nu este normal. Pe domnul secretar de stat, un tânăr foarte profesionist, l-am găsit acolo în decembrie 2020, când am mers cu Lucrețiu Tudor să promovăm Stadionul „Nicolae Dobrin”. Nu se ocupa decât de proiecte de peste 50 de milioane de euro. Îmi aduc aminte când am vorbit cu domnul premier Marcel Ciolacu, i-am spus că și Argeșul ar avea nevoie de un secretar de stat la Dezvoltare, m-a întrebat dacă aveam și o propunere și i-am spus despre un băiat tânăr care lucra exact acolo unde trebuia. Și domnul ministru Cseke a avut o colaborare foarte bună cu el. Știu că l-a trimis la multe întâlniri în locul dumnealui chiar și l-a numit în Consiliul de Administrație la Compania Națională de Investiții. Mă anunțase că există posibilitatea asta, pentru că USR își dorește foarte mult post acolo, păcat că pleacă oameni buni și vin oameni nepregătiți. Dacă aș fi prim-ministru, de exemplu, și în urma negocierilor rămâne un post către un partid sau altul, mi-aș impune punctul de vedere față de partidul acela să aducă profesioniști. Ăsta ar fi cuvântul de ordine. Este o demitere politică, în urma unor negocieri. Știu că Argeșul a avut doar un singur secretar de stat. Chiar așa, nu mai merită județul acesta niciun secretar de stat? Noi renunțăm doar pentru niște sinecuri de doi lei pentru anumite persoane care nu-și mai găsesc de lucru”, a spus, revoltat, Cristian Gentea, care crede că a fost o renunțare pentru a se păstra alte posturi pentru oameni din PSD.
Întrebarea care se pune e ce a negociat PSD Argeș la București, prin doamna deputat Simona Bucura Oprescu, de a sacrificat un post cheie de secretar de stat la Ministerul Dezvoltării, adică fix de acolo de unde vin banii pentru investițiile de care au atâta nevoie primarii din județ? Nu cumva postul de chestor, ultimul în ierarhia Camerei Deputaților, chiar pentru doamna în cauză? Și oare la cine se referea primarul Gentea când a declarat la Antena 3 Pitești că PSD Argeș a renunțat la un post de secretar de stat ”doar pentru niște sinecuri de doi lei pentru anumite persoane care nu-și mai găsesc de lucru”. Vă puteți da și singuri răspunsul.
M.S.
Citește și În Pitești și zona metropolitană, bilet integrat cu valabilitate de 60 de minute
Citește și Mii de concedieri în România! Unde sunt probleme mari
0 Comentarii