Web Analytics
scris marți, 22.07.2025

CCR a respins sesizarea opoziției pe Legea Austerității

CCR a respins marţi, în unanimitate, sesizarea depusă de parlamentari din opoziţie cu privire la primul pachet de măsuri fiscal-bugetare. Doi judecători au absentat, fiind în concediu.

Citește și Loc de joacă din Pitești, renovat în cinci săptămâni

Curtea Constituțională a analizat astăzi sesizarea depusă de parlamentari din opoziție cu privire la primul pachet de măsuri fiscal-bugetar, pentru care Executivul și-a asumat răspunderea, care prevede majorarea cotelor de TVA, creșterea accizelor, tăierea sporurilor și plafonarea pensiilor și salarilor.

Demersul AUR, SOS și POT a venit după ce moțiunea de cenzură a fost respinsă în Parlament.

Cele trei formațiuni susțineau, printre altele, că guvernul a folosit abuziv procedura angajării răspunderii pentru a impune un pachet eterogen de măsuri, care afectează grav milioane de români, fără o dezbatere reală în Parlament.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită