Apă Canal 2000 SA Pitești a demarat Contractul CL6, care vizează aducțiunea Pitești – Moșoaia – Poiana Lacului și extinderea sau reabilitarea rețelelor de apă și canalizare în Bascov și Moșoaia.
Investițiile principale se referă la 11,95 km aducțiune apă, două gospodării noi de apă în Moșoaia și Poiana Lacului, stații de pompare și clorinare, 30 km de extinderi/reabilitări rețele de apă și canalizare și 24 stații de pompare a apelor uzate.
„În cadrul proiectului, la Piteşti, pe strada Schitului, reabilităm staţia de pompare a apei potabile. Prin aceste investiţii se îmbunătățește semnificativ calitatea apei potabile și siguranța serviciilor de alimentare cu apă și canalizare în municipiu, dar şi în comunele învecinate: Moșoaia, Bascov, Poiana Lacului”, a transmis primarul Cristian Gentea.
Lucrările au început din 25 februarie și se vor termina în 12 luni, iar perioada de garanţie este de 36 de luni. Proiectul este parte din proiectul regional 2021–2027, finanțat prin Programul Operațional Dezvoltare Durabilă.
M.S.
Citește și Despre stadionul „Nicolae Dobrin” cu speranță. Guvernul a aprobat bugetul CNI
Citește și Grădiniță nouă la Pitești. E aproape gata
0 Comentarii