Web Analytics
scris luni, 16.12.2024

Dănuț Lupu: „Nu am nimic cu Hagi, dar nu el a fost cel mai bun fotbalist român”

Dănuț Lupu nu ratează nicio ocazie de a trimite „săgeți” în direcția lui Gică Hagi. Provocat să numească cel mai bun fotbalist român al tuturor timpurilor, l-a ocolit pe „Rege” fără să stea prea mult pe gânduri.

Disputa datează din perioada în care cei doi erau jucători și se aflau în circuitul echipei naționale. Legenda lui Dinamo a susținut, de-a lungul timpului, că l-a influențat pe selecționeri să nu-l convoace.

De regulă, „lupta” pentru statutul de cel mai bun jucător român din istorie s-a dat între Gică Hagi, Nicolae Dobrin și Ilie Balaci. Dănuț Lupu a avansat, însă, un alt nume: Miodrag Belodedici.

Motivul? Este singurul care a cucerit în două rânduri Cupa Campionilor Români, cu două echipe diferite, Steaua București, respectiv Steaua Roșie Belgrad.

„Cel mai bun jucător român este Belodedici, din istoria fotbalului românesc. E singurul care are două trofee Champions League cu două echipe diferite.

Nu am nimic cu Gică, poate am avut când eram tânăr. Statistic, Belodedici are două Champions League”, a declarat fostul mare mijlocaș, duminică, 15 decembrie, pentru fanatik.ro.

Citește și: Pep Guardiola, după eșecul elevilor săi: „Nu sunt suficient de bun, nu mă descurc bine”

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...