scris marți, 15.10.2024

Esteban Orozco, jucătorul Argeșului, a fost integralist în victoria cu Liberia

Esteban Orozco a obținut o nouă victorie împotriva Liberiei, potrivit argesfc.ro,

Guineea Ecuatorială a învins Liberia în ambele meciuri din grupa E de calificare la Cupa Africii pe Națiuni 2025.

Luni, 14 octombrie, cu Esteban Obiang Orozco Fernandez integralist, micuțul stat african a învins Liberia, cu scorul de 2-1. Prestația fundașului de la FC Argeș a fost notată cu 7,1 pe site-ul de specialitate Sofascore.

Victoria Nzalang Nacional a venit în prelungirile partidei, mai exact în min. 90+4. Scorul a fost deschis de echipa lui Esteban, în minutul 20, prin Luís Asué.

După pauză, românul Mario Marinică, selecționerul Liberiei, l-a introdus în teren pe William Gibson, un tânăr de doar 16 ani. S-a dovedit o schimbare inspirată deoarece în minutul 53, tânărul atacant liberian a restabilit egalitatea.

În prelungirile partidei, Guineea Ecuatorială puncta decisiv. Dorian Hanza a înscris și a redus la tăcere spectatorii prezenți pe stadionul Samuel Kanyon Doe Sports Complex din Monrovia.

După cele 4 etape disputate, Guineea Ecuatorială se clasează pe locul 2, având 7 puncte. Pe primul loc este Algeria.

Pe 11 noiembrie, Guineea Ecuatorială va înfrunta, pe teren propriu, Algeria, urmând ca pe 15 noiembrie să dispute ultimul meci din calificări împotriva statului Togo, în deplasare.