scris miercuri, 17.07.2024

FC Argeș, victorie și „joc foarte bun” cu croații de la NK Sesvete

Miercuri, 17 iulie, FC Argeș a disputat un nou meci de pregătire în cantonamentul din Slovenia, cu NK Sesvete, echipă care a încheiat campionatul pe locul 4 în liga secundă a Croației.

Potrivit argesfc.ro, antrenorul Nicolae Dică a aliniat la start următorul „unsprezece”: Cătălin Straton, Marius Briceag, Esteban Orozco, Mario Tudose, Andrei Tofan, Alexandru Dinoci (min. 75, Isaac Nortey), Kevin Doukoure, Petrișor Petrescu, Patrick Dulcea (min. 75, Valentin Buhăcianu), Yanis Pîrvu (min. 80, Andrei Stoica), Robert Moldoveanu (min. 85, Raul Ailenei).

Prima ocazie periculoasă a meciului a aparținut Argeșului, în min. 17, când Patrick Dulcea a reluat cu capul din aproprierea porții, dar goalkeeper-ul croat, cu un bun reflex, a apărat. În minutul 44, Marius Briceag a deschis scorul după o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

După pauză și după o ratare mare a lui Robert Moldoveanu (în min. 72, a șutat pe lângă poartă din careu), apoi după o altă ocazie a lui Andrei Stoica (în min. 83, a tras din afara careului puțin pe lângul vinclu), Mario Tudose a marcat, în min. 87, cu capul, după o lovitură de la colț,

Așadar, Argeșul bate cu 2-0, „după un joc foarte bun făcut de echipa noastră” – așa cum au scris pe site cei de la argeșfc.ro.