Web Analytics
scris duminică, 03.12.2023

Emil Constantinescu: „România arată cum arată sufletul şi mintea noastră”

„România arată cum arată sufletul şi mintea noastră”, a declarat, vineri, fostul preşedinte al României, Emil Constantinescu, potrivit agerpres.ro.

Emil Constantinescu: „România arată cum arată sufletul şi mintea noastră”

Acesta s-a numărat printre invitaţii recepţiei de 1 Decembrie, organizată la Palatul Cotroceni, transmite sursa.

„România arată cum arată sufletul şi mintea noastră. Calea spre demnitate pe care ne-o dorim trebuie să înceapă cu respectul de sine, cu respectul pentru valorile în care credem”, a afirmat fostul şef al statului, menţionează sursa citată.

Citește și:

Întrebat dacă românii şi-au însuşit valorile evocate de el acesta a răspuns: „fiecare după cât a putut, după cât a înţeles, după cât poate să dăruie ţării şi poporului”, relatează agerpres.

De asemenea, fostul preşedinte a fost întrebat despre riscul de extremism, evocat de preşedintele Klaus Iohannis, în discursul de la începutul recepţiei, conform sursei citate: „Reprezentaţi presa şi riscul faţă de extremism este în funcţie de modul în care dumneavoastră veţi reuşi să prezentaţi lucrurile, să prezentaţi poporului adevărul”, a precizat Emil Constantinescu.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Un boem, Topîrceanu

Miercuri, 10 septembrie, la Centrul Cultural Pitești, Sala „Ars Nova”, va avea loc prelegerea cu...

Ultimele articole

Un boem, Topîrceanu

Miercuri, 10 septembrie, la Centrul Cultural Pitești, Sala „Ars Nova”, va avea loc prelegerea cu...

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită