scris luni, 16.10.2023

Preliminariile Euro 2024. România trece pe primul loc în grupa I după 4-0 cu Andorra

Echipa națională de fotbal a României a obținut a patra victorie din grupa de calificare pentru Campionatul European din 2024. Tricolorii s-au impus categoric în fața Andorrei, scor 4-0, și au urcat pe primul loc în Grupa I.

Cu peste 20.000 de copii în tribunele Arenei Naționale din București, România a surclasat selecționata Andorrei, la capătul unui meci controlat în totalitate de formația pregătită de Edi Iordănescu. România a deschis scorul în minutul 23, prin Nicolae Stanciu. 5 minute mai târziu, Ianis Hagi a dublat avantajul României. În minutul 42, arbitrul a fost sesizat din camera VAR la un contact între Garcia și Ianis Hagi, iar centralul a dictat lovitură de la 11 metri. Răzvan Marin a transformat fără emoții (min 44). Repriza secundă a început cu gol pentru România. Florinel Coman a primit mingea în careu de la Ianis Hagi și l-a învins pe Alvarez cu un șut puternic la colțul scurt (min 50). Cu această victorie, România urcă pe primul loc în Grupa I, cu două meciuri rămase de disputat.