Web Analytics
scris marți, 03.10.2023

Argeș. Prins cu lemne nejustificate în camionetă! Cât a fost amenda

Din nou despre un delict silvic în Argeș! Polițiștii din Stâlpeni au depistat un bărbat în vârstă de 44 de ani, din Berevoești, care transporta material lemnos cu o autoutilitară, pe raza comunei Țițești.

Citește și: Argeș. L-a mințit că îi cumpără o mașină din Germania, i-a luat banii, dar n-a ajuns departe! E în cătușe!

Omul nu era însă în regulă. În urma verificărilor efectuate cu sprijinul unui specialist silvic, a rezultat că în acea mașină se găsea, în plus față de cantitatea justificată cu documente, și 1,46 mc lemn de foc de esență fag, după cum a transmis Biroul de presă al IPJ Argeș.

Prin urmare, împricinatul a fost sancționat contravențional, cu o amendă de 1.000 de lei, conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice, iar materialul lemnos nejustificat a fost confiscat și predat specialiștilor silvici.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...