Web Analytics
scris marți, 11.07.2023

A vrut să dea mită polițistului. Prins în flagrant!

Un bărbat în vârstă de 26 de ani, prins sub influența alcoolului la volan, a vrut să dea mită 500 de lei polițistului, pentru a nu fi sancționat. S-a întâmplat duminică, 9 iulie a.c.. Momentul a fost filmat de camera din dotarea agentului. Ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție – SJA Sibiu, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, l-au prins în flagrant pe bărbat.

„În fapt, la data menționată, agentul de poliție a oprit în trafic un autoturism, iar după testarea conducătorului auto cu aparatul etilotest a constatat că acesta a consumat băuturi alcoolice, fiind înregistrată o valoare de 0.12 mg/l alcool pur în aerul expirat. Cu ocazia testării, conducătorul autoturismului a promis agentului de poliție suma de 500 de lei, care a sesizat fapta apelând sistemul Call-center anticorupție 0800.806.806, iar lucrătorii din cadrul DGA – SJA Sibiu au procedat la constatarea infracțiunii flagrante”, a transmis DGA.

Citește și Agresor încătușat pe o stradă din Pitești! Noaptea a stat în arest

Bărbatul a fost condus la sediul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu pentru continuarea cercetărilor sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită. Tot duminică, inculpatul a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...