Web Analytics
scris marți, 11.07.2023

Taxa de pod de la Feteşti va fi reintrodusă

Se va plăti din nou taxa de pod de la Feteşti, probabil de la sfârşitul săptămânii. Taxa a fost suspendată din cauza reparaţiilor la podul peste braţul Borcea. De la 1 iunie s-a circulat pe o singură bandă pe sens. Şantierul s-a terminat, iar acum se circulă normal. Podul a fost reparat prima dată după 38 de ani, iar în timpul lucrărilor statul a pierdut 20 de milioane de lei pentru că nu a încasat taxa de trecere.

Citește și: Crește valoarea tichetelor de masă de la 1 august


Procesul de reabilitare a început în luna februarie, dar pentru că au apărut probleme neprevăzute la structura de rezistenţă, aceste lucrări au fost prelungite. Aşa s-a ajuns în situaţia în care minivacanţele de 1 Mai, dar şi de 1 Iunie şi Rusalii s-au format cozi pe zeci de kilometri, care au pus serios la încercare nervii şoferilor. Lucrările de reparaţii structurale realizate la podurile dunărene Borcea şi Cernavodă vor avea o perioadă de serviciu de cel puţin 40 de ani, garanţia fiind de 5 ani după recepţie.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...