scris luni, 05.12.2022

Argint de două ori pentru Theodor Proca de la CSM Pitești la Campionatele Central Europene de Înot

În perioada 3-4 decembrie 2022 sportivul Theodor Proca legitimat la Clubul Sportiv Municipal Pitești a participat la Campionatele Central Europene de Înot de la Praga, Cehia. În prima zi de concurs, Theodor Proca a evoluat în ultimul schimb la Ștafeta Națională Masculină în proba 4×200 m liber unde a obținut medalia de argint. Sportivul a fost însoțit la această competiție de antrenorul Viorel Nicolae Ciobanu.

De asemenea, sportivul piteștean Theodor Andrei Proca a participat și în proba de 400 m liber, unde s-a clasat pe locul 6 cu timpul 04.11.03. În cea de-a doua zi de concurs, piteșteanul a mai reușit o performanță de invidiat, obținând tot medalia de argint în proba 1500 m liber. ”Speram

și a ieșit chiar dacă nu eram cotați la medalie. Hai România!”, a spus antrenorul piteștean Viorel Nicolae Ciobanu.

Demn de menționat că anul 2022 a fost unul foarte bun pentru sportivul Theodor Proca. Astfel, la Cupa României de la Târgoviște a obținut locul 2 la 1500 m liber, locul 3 la 800 m liber și locul 3 la 400 m liber. La Campionatul Național în ape deschise s-a clasat pe prima poziție la proba 5000 m, iar la Campionat Național în bazin de 25 m Otopeni a obținut locul 2 la 1500 m liber și locul 3 la 400 m liber. Totodată, mai trebuie spus că Theodor a obținut record național la 1500 m liber, la 15 ani și record național la 800 m liber.