Web Analytics
scris marți, 09.08.2022

Încă un lot din Autostrada de Centură a Bucureștiului și-a găsit constructorul. Anunţul, făcut de Sorin Grindeanu

Ministrul Transporturilor Sorin Grindeanu anunță marți, 9 august, că încă o porțiune din autostrada de centură a Bucureștiului, de 17,5 km, are constructor desemnat.

„După reevaluarea ofertelor pentru contractul pentru proiectarea și execuția Lotului 1 al A0 Nord, a fost declarată definitiv câștigătoare o asociere de constructori româno-italiană.

Citeşte şi: Grindeanu, despre Autostrada Sibiu-Pitești: “E o rușine pentru statul român să se înceapă prima autostradă care traversează Carpaţii, la mai bine de 15 ani de la intrarea în UE”

După semnarea contractului, Lotul 1 al A0 Nord trebuie finalizat în 34 de luni (12 luni pentru proiectare și 22 de luni pentru execuția lucrărilor)”, precizează ministrul Transporturilor.

Oficialul mai spune că același contract prevede construirea a două pasaje de mari dimensiuni: pasajul peste CF101 București – Pitești DN7 și pasajul peste râul Colentina, CF 300 București – Ploiești și CF Mogoșoaia – Buftea.

Contractul are o valoare de 815,07 milioane lei (fără TVA) și este finanțat prin fonduri europene nerambursabile.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...