Web Analytics
scris duminică, 17.07.2022

Argeș. 2000 de lei amendă pentru transport ilegal de lemne 

Un bărbat de 33 de ani, din Argeș, s-a ales cu 2000 de lei amenda pentru transport ilegal de lemne. Potrivit IPJ Argeș, 4,5 mc de fag erau transportați fără documente.

“ În ziua de 17 iulie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Schitu Golești au identificat un bărbat de 33 de ani, din Berevoești, care transporta cu o autoutilitară material lemnos, pe DN 7C, pe raza localității Aninoasa, fără a deține documente de însoțire sau documente care să ateste proveniența legală.

Citește și: Patronul cu deşeurile de la ARO are de plată două milioane lei către Mediu

Cu sprijinul specialiștilor silvici, materialul lemnos care se afla încărcat în autoutilitară a fost măsurat și inventariat, împrejurare în care s-a constatat că în mijlocul de transport se găsea cantitatea de 4,5 mc lemn de esență fag.

Ca urmare a abaterii constatate, cel în cauză a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 2.000 de lei, iar cantitatea de 4,5 mc, nejustificată cu documente, a fost confiscată și predată reprezentanților Ocolului Silvic Aninoasa.”, transmit polițiștii. 

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...