# Andrei Ocnărescu este acuzat de procurori de huliganism, dar și de ultraj, după ce a bătut un jandarm în Piața Vasile Milea. Protestele ce au avut loc împotriva guvernului Boc și a președintelui Traian Băsescu, în urmă cu doi ani, mai produc și acum efecte. Cel puțin în cazul piteșteanului Andrei Ocnărescu, care avea 17 ani și 10 luni la vremea manifestațiilor de stradă din Pitești, din 2012. Acesta a fost trimis în judecată la sfârșitul lunii trecute, prin rechizitoriul Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, pentru săvârșirea infracțiunilor de ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea liniștii publice, în concurs cu infracțiunea de ultraj, în varianta lovirii.

După ce a spart geamul la Casa Sindicatelor, Ocnărescu a bătut un jandarm
Din rechizitoriul procurorului Laurențiu Palaghiea, reiese că tânărul a fost cel care a dat tonul la violență din partea unora dintre manifestanții din Centrul municipiului Pitești, aflați la un miting, neautorizat, în Piața Vasile Milea, în seara zilei de 16 ianuarie 2012. Aflându-se printre protestatarii din centrul orașului, Andrei Ocnărescu a spart un geam al Casei de Cultură a Sindicatelor, cu o piatră desprinsă de el din aranjamentele ornamentale din zonă, iar ulterior, în aceeași seară, a lovit cu pumnul un jandarm ce asigura ordinea în zonă. Martorii la eveniment au declarat procurorului că, după gestul lui Andrei de a arunca cu piatra în geamul Casei Sindicatelor, ceilalți manifestanți au început să arunce și ei cu pietre, în timp ce se deplasau spre pasajul pietonal Magnolia, el, practic, fiind inițiatorul acțiunilor antisociale. Un alt tânăr, tot dintre manifestanți, dar fără a fi împreună cu Ocnărescu, a aruncat și el cu un bolovan și a spart un geam de la patiseria „Fornetti” din zonă. Din declarațiile date în cauză de către martori, dar și de către inculpatul Andrei Ocnărescu, reiese că acesta din urmă aflase de pe internet despre faptul că, în seara de 16 ianuarie, se vor strânge în Piața Vasile Milea mai multe persoane, cu scopul de a protesta împotriva guvernului Boc și a președintelui Băsescu. Acesta era motivul pentru care, împreună cu un prieten, Andrei venise în Centru. După ce manifestanții s-au pus în mișcare, pornind dinspre Piața Vasile Milea către sediul PDL din Bulevardul Republicii, undeva prin zona Cercului Militar un jandarm a încercat să-l oprească, punându-i mâna pe umăr și solicitându-i să stea. Moment în care Andrei Ocnărescu se ferește și apoi îl lovește cu pumnul, în zona feței, pe jandarm, căruia îi cade șapca de pe cap, după care îl lovește din nou în zona feței, cu pumnul. Tânărul recalcitrant a fost imediat imobilizat de jandarmi, iar întreaga scenă a fost filmată cu o cameră video din dotarea Jandarmeriei. Martorii au mai declarat că jandarmii au chemat la fața locului și un echipaj de poliție și că, contrar reclamațiilor inculpatului, nu ar fi văzut ca acesta să fi fost agresat de vreun jandarm sau de vreunul dintre polițiștii sosiți la fața locului în urma solicitării prin stație. Ca urmare a loviturilor încasate de la Ocnărescu, jandarmul a suferit o fractură de piramidă nazală, cu deplasare, leziuni și excoriații la buze, care au necesitat cca 15 zile de îngrijiri medicale.
Și la școală, cunoscut drept scandalagiu
În urma referatului de evaluare întocmit de Serviciul de Probațiune Argeș, a reieșit că Andrei Ocnărescu avea rezultate slabe la învățătură și înregistra absențe nemotivate de la școală. De asemenea, că a avut atitudini necuviincioase la adresa cadrelor didactice și agresive la adresa colegilor, motiv care a determinat aplicarea de sancțiuni de către consiliul profesoral. Inițial, după reținerea sa de către organele de ordine, pe 17 ianuarie 2012, a fost prezentat Judecătoriei Pitești cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile, însă propunerea a fost respinsă. Recursul formulat de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Pitești a fost și acesta respins, de către Tribunalul Argeș, motiv pentru care inculpatul Andrei Ocnărescu a fost cercetat și trimis în judecată în stare de libertate.
Adriana Gândilă



0 Comentarii