Web Analytics
scris miercuri, 28.07.2021

Claudia Nechita a ratat medalia la JO 2020! Pugilista musceleancă a fost învinsă de nipona Sena Irie

Claudia Nechita (27 de ani) a fost învinsă dramatic de nipona Sena Irie (21 de ani), la puncte (2-3), în faza sferturilor de finală de la JO 2020. Dacă ar fi câștigat, Claudia Nechita și-ar fi asigurat cel puțin medalia de bronz la Jocurile Olimpice. Ar fi fost prima medalie din istoria României la box feminin.

 

 

CITEȘTE ȘI: Temperaturi tropicale în județ! Se anunță 40 de grade Celsius, la umbră!

 

 

 

După prima rundă, trei arbitri i-au acordat avantaj japonezei Sena Irie, scor 10-9. În a doua rundă, toți cei cinci arbitri au acordat 10-9 pentru Sena Irie, iar în final nipona s-a impus cu 3-2 și are asigurată medalia de bronz.

Amintim că, Nechita a obținut prima victorie din istoria României la box feminin, după ce a învins-o pe somaleza Ramla Said Ahmed Ali la puncte, decizie în unanimitate (5-0).

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...