Web Analytics
scris joi, 02.05.2013

Americanu’ de la Penitenciarul Colibaşi a învins statul român la CEDO

# Condamnare de răsunet la Strasbourg # Deținutul Ion Ciobanu a primit despăgubiri de 4800 euro pentru „relele condiții de detenție” . Curtea Europeană a Drepturilor Omului de la Strasbourg a dat marți câștig de cauză încă unui argeșean care a dat în judecată statul român. Mai precis, este vorba de un deținut încarcerat la penitenciarul Colibași, cunoscut pentru zecile sale de plângeri de tot felul.
Poreclit „Americanu”, Ion Ciobanu, născut în 1970, a dat în judecată statul român în 2011 pentru relele condiții de detenție de la penitenciarul Colibași. În plângerea trimisă la Strasbourg, Ciobanu s-a plâns printre altele de condițiile „inumane” și „demne de Evul Mediu” de la penitenciarul Colibași, menționând că saltelele erau foarte uzate, că celula era plină de paraziți și că dezinsecția se făcea doar o dată pe an. Deținutul, suferind de diabet, a reclamat și caracterul necorespunzător al alimentației și că nu i se dădeau articole de toaletă. Cei de la CEDO au analizat atent cazul și după verificarea documentelor și audierea părților au constatat că s-a încălcat articolul 3 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, care interzice tortura și tratamentul degradant. Drept urmare, statul român este obligat să îi plătească lui Ciobanu despăgubiri de 4.800 de euro până pe 30 iulie.

Alți trei deținuți de la Colibași au primit despăgubiri totale de 40.000 euro

Interesant este faptul că, prin hotărâri ale CEDO, alți trei actuali sau foști deținuți au primit despăgubiri totale de aproape 40.000 de euro de la statul român pentru condițiile inadecvate și tratamentul la care au fost supuși la penitenciarul Colibași. Pe 5 martie a.c., fostul deținut Florin Daniel Stana (eliberat pe 17 decembrie 2011) a obținut despăgubiri morale de 10.000 de euro.  Pe 12 februarie, Eugeniu Costel Austrianu (arestat pentru crimă în 1992 și 2005) a obținut, printr-o decizie a Curții de la Strasbourg, despăgubiri de 10.000 de euro, plus 1.524 euro cheltuieli de judecată. În fine, pe 18 octombrie 2011, Iulian Lăutaru din Vâlcea a obținut cele mai mari despăgubiri – 16.000 de euro, pentru tratamentul injust de la penitenciarul Colibași. Acesta a reclamat, printre altele, la Strasbourg, că celulele erau supraaglomerate, că grupurile sanitare erau extrem de murdare, dar și că în timpul verii temperatura în celule era constant peste 40 de grade. Iar CEDO i-a dat dreptate.
Denis Grigorescu

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...