Ziua de 7 mai 1986 a fost Ziua în care echipa de fotbal Steaua București a cucerit Europa, devenind prima echipă din România care se încorona drept regina fotbalului de pe bătrânul continent, caștigând Cupa Campionilor Europeni. Foto: Steaua București – echipa Fenomenului Duckadam.
Elevii lui Emerich Jenei (antrenorul echipei Steaua) au eliminat pe rând formații ca Vejle BK (1-1 și 4-1), Honved Budapesta (0-1 și 4-1), Kuusysi Lahti (0-0 și 1-0) sau RSC Anderlecht Bruxelles (0-1 si 3-0) și întâlnea în marea finală celebra FC Barcelona pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, din orașul Sevilla.
Meciul s-a încheiat așa cum a început, cu scorul de 0-0, și învingătoarea urma să fie decisă în urma executării loviturilor de la 11 metri. A fost un duel al portarilor, Urruti versus Duckadam.
Primii au executat jucătorii români. Majearu a șutat în partea dreaptă, dar Urutti a ghicit colțul apărând primul penalti. Duckadam nu se lasă mai prejos și “scoate” și el penalti-ul catalanilor.
A urmat experimentatul Loți Boloni. Mijlocașul a șutat în partea stângă, însă Urruti a respins și această minge. Duckdam se pregătea totuși să intre în istorie, „scoțând” și al doilea penalty.
Marius Lăcătuș a fost cel care a deschis scorul la a treia serie de lovituri de departajare, cu un șut puternic, care a izbit mai întâi transversala. Câteva minute mai târziu, Duckadam apără încă un penalty, al treilea.
0 Comentarii