În ziua de 25 Decembrie, anul 1 i. Hr., s-a născut Iisus din Nazareth. Fecioara Maria l-a născut pe pruncul Iisus în orașul Betleem, într-o peșteră de lângă Ierusalim, cetatea lui David.
Biserica spune că “îngerii înconjurau ieslea ca pe un scaun de heruvimi, căci vedeau peștera ca un cer, fiind culcat într-însa Stăpânul.
Lângă iesle erau legați un bou și un asin ca să se împlinească Scriptura: cunoscut-a boul pe cel ce-l are pe el și asinul ieslea Domnului său.
Boul acela și asinul erau aduși de Iosif din Nazaret. Asinul fusese adus pentru Fecioara cea îngreuiată, ca s-o ducă deasupra sa pe cale, iar pe bou îl adusese Iosif, ca să-l vândă și să plătească datornicul bir împărătesc și ca să cumpere cele de trebuință.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2021/12/jurnaluldearges.ro-25-decembrie-craciunul-aniversarea-nasterii-lui-hristos.jpg)
Acele dobitoace necuvântatoare stând lângă iesle, cu aburul respirației lor încălzeau pe Prunc în frigul iernii și îi slujeau Stăpânului și Făcătorului”.
Citește și: Pastorală de Ziua Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos
0 Comentarii