Acţiuni violente ale unor grupuri de ”black bloc” au pătat manifestaţii organizate de sindicate la Lyon, iar ciocniri aveau loc luni, de 1 Mai, la manifestaţii la Paris şi Nantes, în timp ce Rassemblement national (RN, extremă dreapta) a organizat o ”Sărbătoare a Naţiunii” la Havre, unde Marine Le Pen a denunţat atitudinea lui Emmanuel Macron, pe care-l cataloghează drept ”deconectat, singuratic şi asediat”, în timp ce sindicatele mizează în continuare pe un ”tsunami” în stradă împotriva reformei pensionării, în contextul în care ultimul marş al principalelor opt sindicate a avut loc în Franţa în 2009, împotriva crizei financiare, relatează BFMTV.
Citește și: Angajata unei bănci și-a lăsat clienții fără 150.000 de euro. A primit arest la domiciliu
Cel puţin 180 de arestări au avut loc în întreaga ţară, până la ora locală 17.00 (18.00, ora României), a anunţat Ministerul francez de Interne.
La Paris, 53 de persoane au fost arestate până la acea oră.
La Lyon, forţele de ordine au efectuat, până la ora locală 16.30 (17.30, ora României), 40 de arestări, iar la Nantes 22, potrivit prefecturilor locale.
0 Comentarii