scris miercuri, 18.10.2023

18 octombrie. Acum 45 de ani, FC Argeș bătea Valencia la Pitești!

Miercuri, 18 octombrie 2023, se împlinesc 45 de ani de la meciul FC Argeș – Valencia, scor 2-1, disputat la Pitești, în turul al doilea al Cupei UEFA. Este o victorie istorică, împotriva unei echipe la care jucau două vedete ale fotbalului internațional: Mario Kempes, golgeterul Campionatului Mondial (1978) din Argentina, și Rainer Bonhof, tunarul de atunci al selecționatei vest-germane.

Cu peste 20.000 de spectatori în tribunele stadionului „1 Mai” (arhiplin), Nicolae Dobrin deschidea scorul după numai 10 minute, dintr-o lovitură liberă executată magistral, „la colțul barelor”. Spaniolii egalau în minutul 28, prin Saura, după o pasă a lui Kempes. Iar Viorel Moiceanu, „arma secretă” a lui Florin Halagian, înscria în minutul 82, „cu un șut sec” din careu, aducând echipei din Trivale o victorie istorică și pe deplin meritată.

Returul avea să aibă loc pe 1 noiembrie 1978 la Valencia, spaniolii câștigând cu scorul de 5-2.

A doua zi după meciul de la Pitești, Laurențiu Dumitrescu scria în ziarul „Sportul”, într-un articol preluat de argesfc.ro, că „2—1 nu-i un scor care să asigure de la sine calificarea. El consfințește însă o victorie a echipei argeșene asupra unui adversar valoros”.

Autorul articolului a mai scris că arbitrul englez John Homewood a condus bine formațiile angajate în meci.
Florin Halagian a trimis în teren următorul „11”: Andrei Speriatu, Mihai Zamfir, Constantin Stancu, Petre Ivan, Ilie Bărbulescu, Doru Toma, Doru Nicolae, Sevastian Iovănescu, Nicolae Dobrin (cpt), Gheorghe Chivescu și Marin Radu. În minutul 61, Viorel Moiceanu l-a înlocuit pe Marin Radu.

Marcel Domingo a jucat cu: Manzanedo, Cerveró, Carrete, Botubot, Arias, Solsona, Eufemio Cabral, Rainer Bonhof, Saura, Mario Kempes și Darío Felman. Au mai jucat Carlos Diarte (min. 65 – Cabral) și Castellanos (min. 88 – Felman).

(Sursa foto: Tikitaka.ro)