Web Analytics
scris sâmbătă, 26.10.2024

17 ani fără Dobrin!

Fostul mare fotbalist Nicolae Dobrin s-a stins din viață în urmă cu 17 ani, pe 26 octombrie 2007, la doar 60 de ani, răpus rapid de o boală incurabilă.

Numele lui Nicolae Dobrin este strâns legat de FC Argeș, echipă cu care a cucerit două titluri, în 1972 și 1979. ”Prințul din Trivale” a jucat 409 meciuri în prima divizie, reușind să înscrie 111 goluri.

”Gâscanul” a fost ales cel mai bun fotbalist al României de trei ori, în anii 1966, 1967 și 1971. La echipa națională a evoluat de 48 de ori, marcând 6 goluri.

Nicolae Dobrin a debutat în prima divizie de fotbal la vârsta de 14 ani şi 10 luni (devenind cel mai tânăr fotbalist care a evoluat în prima ligă).

S-a calificat, împreună cu echipa națională de fotbal a României, la Campionatul Mondial de fotbal din Mexic, 1970, unde nu a jucat niciun minut, din cauza unui conflict cu antrenorul Angelo Niculescu.

În 1972, Real Madrid a vrut să-l cumpere pe Nicolae Dobrin, dar transferul a fost oprit de regimul comunist din România. Așa suna varianta oficială, dar realitatea e că nici Dobrin nu și-a dorit transferul. Se simțea cel mai bine la Pitești.

Citește ș: iFC Argeș a remizat cu Șelimbăr, în deplasare

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...