Web Analytics
scris duminică, 12.04.2026

12 Aprilie 2012: A decedat omul politic român Gabriel Tepelea, fost vicepreședinte al PNTCD și membru de onoare al  Academiei Române

   La data de 12 Aprilie 2012 a decedat, la București, omul politic român Gabriel Tepelea, academician, fost vicepreședinte al PNTCD și membru de onoare al  Academiei Române.

A absolvit Facultatea de Litere și Filozofie (secția filologie romanică) a Universității Regele Ferdinand din Cluj, în anul 1937, fiind mai apoi promovat doctor în litere și filozofie la Universitatea București (1948).  A urmat de asemenea studii juridice la Facultatea de Drept a Universității Regele Ferdinand din Cluj.

S-a specializat în domeniul limbii franceze și literaturii franceze în Franța, în anii 1937-1938.

În perioada 1938-1944 a fost profesor secundar la Lugoj și la Timișoara, iar după anul 1945 a fost profesor la București. 

 S-a înscris în PNȚ, în anul 1933. A fost apropiat de Iuliu Maniu. președintele Organizației de tineret a PNȚ (1945-1946) candidat pe lista de deputați la alegerile din 1946, arestat și condamnat la 6 ani de închisoare pentru uneltire contra ordinii sociale .

  • După ieșirea din închisoarea politică, între anii 1962-1964, a fost lector de limba franceză și istoria limbii române la Facultatea de filologie de la Timișoara, iar din 1964 lector, conferențiar și profesor la Facultatea de Filologie a Institutului Pedagogic din Pitești, unde, în perioada 1971-1974, a îndeplinit și funcția de decan al facultății. A fost redactor al revistei Argeș în perioada 1966-1968.

În 1989 redevine membru al PNȚCD 1990-1996 – vicepreședintele PNȚCD 1996-2000 – prim vicepreședinte al PNȚCD.

Activitate parlamentară: 1990-1992, 1992-1996, 1996-2000 – Membru al Camerei Deputaților, circumscripția electorală PNȚCD din Bihor 1992-1996 – locțiitorul liderului Grupului parlamentar al PNȚCD și al PER 1996-2000 – președintele Comisiei pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă. Gabriel Țepelea a fost membru de onoare al Academiei Române.

Citește și: Bravo, Gloria! Elevă din Pitești-Premiul Special la Olimpiada Națională de Limba Franceză

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...