Web Analytics
scris sâmbătă, 12.04.2025

Turiști blocați în zăpadă, în apropiere de Stâna de Vale

O acțiune promptă a jandarmilor montani din Bihor a prevenit o situație dificilă vineri după-amiază, când doi turiști au rămas înzăpeziți pe un drum din apropierea stațiunii Stâna de Vale. Mașina acestora a fost blocată de zăpadă pe DJ 108J, în timp ce cuplul se îndrepta spre zona turistică Padiș.

Turiști blocați în zăpadă, în apropiere de Stâna de Vale

Vineri, în jurul orei 16:30, la aproximativ cinci kilometri de ieșirea din stațiune, jandarmii montani aflați în patrulare au observat un autoturism oprit pe marginea drumului. Lângă vehicul se afla o femeie de cetățenie maghiară, care le-a explicat că ea și soțul ei rămăseseră blocați din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Pentru a cere ajutor, bărbatul pornise pe jos înapoi spre Stâna de Vale, sperând să întâlnească pe cineva care să-i poată ajuta.

Citește și: Fost arbitru FIFA: „Istvan Kovacs nu va mai fluiera în Europa după Rangers – Athletic Bilbao”

Echipajul de jandarmi a preluat femeia în autospecială și a pornit în căutarea soțului ei. Cei doi turiști au fost reuniți în siguranță, iar jandarmii i-au însoțit înapoi la autovehiculul înzăpezit. Acolo, le-au oferit sprijin pentru deblocarea mașinii și i-au ghidat către un traseu sigur.

Verificările ulterioare au confirmat că drumul spre destinația lor, zona Padiș, era deszăpezit și accesibil. Turiștii au fost informați că își pot continua călătoria fără riscuri.

Inspectoratul de Jandarmi Județean Bihor reamintește turiștilor care doresc să exploreze zonele montane în sezonul rece să se informeze în prealabil despre starea drumurilor și a vremii și să fie echipați corespunzător. 

Citește și: A găsit-o moartea pe stradă

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită