Trei bărbați dați în urmărire internațională au fost localizați în străinătate, extrădați și încarcerați după ce autoritățile au pus în aplicare mandatele de executare emise pe numele lor, a anunțat Poliția Română.

Primul caz îl vizează pe un tânăr de 26 de ani din Dâmbovița, căutat pentru furt calificat. Acesta a fost adus din Olanda, unde fusese depistat de autorități, pentru a executa pedeapsa de 4 ani și 8 luni stabilită de Judecătoria Târgoviște.
Un alt bărbat, de 48 de ani din Galați, condamnat pentru infracțiuni informatice, a fost transferat din Italia. Pe numele lui exista un mandat emis de Tribunalul Cluj pentru o pedeapsă de 5 ani de închisoare.
Tot din Italia a fost adus și un bărbat de 51 de ani din Maramureș, urmărit pentru fapte la regimul rutier. Sentința de 2 ani și 8 luni fusese dispusă de Judecătoria Pașcani.
După predarea către autoritățile române, toți cei trei au fost escortați la penitenciare pentru a-și executa pedepsele. Operațiunile fac parte din acțiunile constante de cooperare internațională prin care persoanele condamnate definitiv sunt readuse în țară pentru a răspunde în fața legii.



0 Comentarii